Reklama w social media - skuteczne narzędzie
|

Reklama w social media – skuteczne narzędzie

Reklama w social mediach jest kluczowym elementem strategii marketingowej każdej firmy. Skuteczna kampania reklamowa w mediach społecznościowych składa się z odpowiednich celów, dobrze dobranej grupy docelowej oraz efektywnej kreacji reklamowej. Grafika oraz wideo mają za zadanie przyciągnąć uwagę użytkownika. Facebook, Instagram, YouTube, LinkedIns, TikTok każda z tych platform ma swoje unikalne cechy demograficzne, rządzi się innymi prawami i inne są też preferencje użytkowników. W reklamie w social media konieczne jest dopasowanie treść i kreację do oczekiwań i zainteresowań swojej grupy docelowej i platformy.

Reklama w social media tabela

Reklama w mediach społecznościowych – jaki format wybrać? 

Reklama na Facebooku to coraz częściej posty sponsorowane i reklamy złożone z tekstu. Reklama na Instagram przybiera różne formaty, takie jak zdjęcia, filmy, karuzele, stories i wiele innych. Ważne jest, aby dostosować swoją kreację do formatu, w którym będzie wyświetlana. TikTok to serwis społecznościowy, który stawia na oryginalność, kreatywność i na którym rządzą rolki, ale oferuje sporo innych możliwości.

Reklama w social media – Reklama na Facebook

·         Wideo. Proporcje filmu wynoszą 9:16–16:9, ale rządzi mobile, czyli wertykalna forma. Pierwsze sekundy są najważniejsze, aby złapać uwagę odbiorcy, więc dodaj też dźwięk, napisy i ustaw możliwie najlepszą rozdzielczość.

·         Obraz/grafika. Skoncentruj się na pionowych lub kwadratowych proporcjach do wyboru masz zdjęcia lub przygotowane wcześniej grafiki z tekstem (lepiej się sprawdzają, przesyłaj pliki w formacie PNG).

·         Kolekcja. To podstawowy film lub obraz oraz czterech mniejszych obrazy poniżej. Format idealny pod mobile, bo szybko się ładuje. Na Facebooku masz do wyboru następujące gotowe szablony kolekcji: 

o    błyskawiczny sklep; 

o    błyskawiczna prezentacja; 

o    błyskawiczne pozyskiwanie klientów; 

o    błyskawiczna narracja. 

·         Karuzela. Pozwala na zaprezentowanie w jednej reklamie od 2 do aż 10 obrazów lub filmów. Każdy z nich może kierować do innej strony interetowej. Zalecany współczynnik to 1:1. Można wybrać opcję, gdzie Facebook sam w zależności od skuteczności optymalizuje kolejność wyświetlania się poszczególnych elementów. Jeżeli używasz sekwencji, by stworzyć narrację/opowieść, nie korzystaj z tej opcji! 

·         Pokaz slajdów. Możliwy do stworzenia bezpośrednio i w prosty sposób z poziomu strony. Możesz wykorzystać dotychczas stworzone już zdjęcia czy grafiki. 

·         Materiał błyskawiczny (kiedyś canva). Przypominają landing page (pełnoekranowe widoczne po kliknięciu w reklamę). Dostępne tylko na mobile, ale można tworzyć je z poziomu desktopu. Mogą być złożone z wyżej opisanych formatów: karuzele, pojedyncze obrazy, filmy, pokazy slajdów i kolekcje. Dostępne są gotowe szablony. 

Reklama w social media – Reklama na Instagramie: 

Instagram z racji tego, że jest częścią Mety ma bardzo podobne opcje co Facebook. Warto dodać stories (czy relacja na Facebooku). Płatna reklama w stories powinna przyciągać uwagę grafiką bądź informacjami. Nie bój się dużej ilości tekstu, bo świetnie się sprawdza. 

Reklama w social media – Reklama na TikTok

Platforma mediów społecznościowych TikTok ma dziewięć formatów reklamowych: 


Brand Takeover to forma reklamy, która trwa od 3 do 5 s i pojawia się przed każdym użytkownikiem, który otwiera aplikację TikTok w danym dniu. Obecnie, tylko jedna firma może korzystać z tego formatu reklamowego na dzień.


Branded Effects to narzędzie, które pozwala markom na tworzenie własnych filtrów 2D i 3D, które następnie mogą być używane przez użytkowników. Tu pomaga marketing wirusowy.


Hashtag Challenge to forma reklamy, która polega na tworzeniu różnych wyzwań (challenge) promowanych na liście popularnych hashtagów w zakładce „Odkryj” i sposób na pozyskanie treści generowanych przez użytkowników.


In-Feed Video to reklama w formie pełnoekranowego wideo trwającego do 60 s, które automatycznie się otwiera. Umieszczona jest na stronie głównej sekcji „Dla Ciebie”. Pozwala to na połączenie reklamy z profilem marki.


Lead Generation to format reklamy, którego celem jest zwiększenie świadomości o marce, pozyskiwanie potencjalnych klientów i generowanie sprzedaży.


One Day Max to reklama wideo, która wyświetla się na stronie głównej sekcji „Dla Ciebie” i trwa maksymalnie 60 s. W ramach tej reklamy zawarte jest wezwanie do działania, które ma na celu bezpośredniej reakcji użytkownika.

Reach & Frequency to typ zakupu kampanii w Menedżerze reklam TikTok, który pozwala kontrolować odbiorców, do których docierasz, oraz liczbę wyświetleń przekazu reklamowego przed jego emisją. W porównaniu z reklamami aukcyjnymi, w których wyświetlanie reklam zależy od czynników takich jak stawka lub strategia ustalania stawek, dzięki R&F możesz zaplanować kampanie z przewidywalnym zasięgiem i kontrolowaną częstotliwością przy ustalonym koszcie.

Spark Ads to natywny format reklam, który umożliwia wykorzystanie w reklamach organicznych postów TikTok i ich funkcji. Ten unikalny format umożliwia publikowanie reklam: korzystanie z postów z własnego konta TikTok lub ​korzystanie z postów organicznych innych twórców jeśli się na to zgodzą.

Kampanie w social media – muzyka i prawa autorskie 

W TikToku i platformie Meta najczęściej wykorzystuje się muzykę z licencją. Utwory muzyczne wybrane z katalogu platformy są zazwyczaj podzielone na dwie kategorie: do użytku niekomercyjnego i do użytku komercyjnego. Aby reklamować się w social media lepiej korzystaj z tych drugich. 
W przypadku wykorzystania utworu w sposób niezgodny z umową licencyjną, dochodzi do naruszenia praw autorskich. Nie wolno również rozpowszechniać wideo z muzyką z danej platformy w innej. 
Niezależnie od platformy reklamowej wykorzystuj napisy. Użytkownicy mediów społecznościowych nie zawsze objadają je z dźwiękiem np. na Instagramie nadal ok. 80% treści oglądamy bez dźwięku.

Marketing w social mediach – spójność i branding

Marketing w social mediach wykorzystuje branding. Spójność w prowadzeniu social media, czyli to samo logo, czcionka i kolorystyka, styl komunikacji charakterystycznego dla Twojej marki. Tylko nie przesadź z brandingiem na TikToku, bo tam nie nachalny przekaz jest źle widziany.

Marketing i reklama w mediach społecznościowych – potrzeby odbiorców

Użytkownicy mediów społecznościowych szukają treści dopasowanych do ich osobowości, stylu życia i potrzeb w danym momencie.
Zdarza się, że dobrze targetujemy reklamę i trafiamy do odpowiedniej grupy odbiorców, mimo to reklama przechodzi niezauważona ze względu na kreację. Ważne jest, żeby wyświetlać stworzone kampanie w mediach społecznościowych grupie docelowej i dać do zrozumienia, że doskonale znasz jej potrzeby i wartości.
 
Reklamowa na Instagramie powinna opowiadać historię i dostarczać wartościową treść. Dlatego, że użytkownicy Instagrama lubią oglądać ciekawe zdjęcia i filmy, ale też szukają czegoś nowego lub chcą otrzymać informacje na temat produktu lub usługi.


Reklama na TikToku to już połączenie humoru i edukacyjnej. TikTok zaleca reklamy wideo o długości od 21 s do 34 s. Dlatego pierwsze sekundy powinny byś angażujące i przyciągające uwagę. Dodatkowo TikTok zaleca, aby filmy niosły pozytywny przekaz, inspirację i były autentyczne. Tutaj zamiast „chamskiej sprzedaż”, lepiej sprawdzą się treści generowane przez użytkowników w swoich reklamach, oczywiście po uzyskaniu zgody. 

Kampanie reklamowe w mediach społecznościowych – wezwanie do działania

Reklama w social media powinna mieć wezwanie do działania, które umieszcza się na końcu reklamy. To ważny element, który powinien zachęcać użytkowników do działania np. kliknięcia w link lub przejścia do witryny. Call to action może być wypowiedziane w rolce, zawarte w copy czy zamieszczone na grafice. Wyraźne i jasne wezwanie do działania – jedna kreacja to jedno wezwanie, ponieważ odbiorca nie ma czasu, by zastanawiać o co chodzi.

Kampanie w mediach społecznościowych – grafiki

W tworzeniu grafik w Meta istotne jest zachowanie odpowiednich proporcji oraz sprawdzenie, jak reklama wyświetla się na wszystkich umiejscowieniach. Często pod każde z nich musisz przygotować osobne kreacje. Grafiki w reklamie w social media powinny:

·         wyróżniać się i przyciągnąć uwagę użytkownika; 

·         zawierać obiecaną wartość. Uważaj z ilości tekstu. Im więcej tekstu, tym mniejsze zasięgi reklamy. Wykorzystaj narzędzie Text Overlay Tool, które sprawdzi po wgraniu grafiki, czy ilość tekstu jest odpowiednia. 

·         być kwadratowe lub wertykalne, bo teraz odchodzimy od horyzontalnych;

·         pokaż produkt w odpowiednim kontekście jego używania.

Kampanie w mediach społecznościowych – wideo

Do każdego celu reklamy w social media powinieneś znaleźć pomysł na wideo w odpowiednim stylu, przygotować scenariusz. Krótsze wideo uzyskują większy wskaźnik ukończenia ich oglądania, dłuższe natomiast pozwalają na przekazanie bardziej przybliżyć temat. W Meta dodatkowo pamiętaj o tym, aby: 

·         przyciągnąć uwagę. Pierwsze 2 s filmu powinny być jak najbardziej dynamiczne.

·        jaka jest najważniejsza informacja, którą chcesz przekazać? Jasny i czytelny przekaz.

·         dodać do filmów dźwięk i napisy.

·         w zależności od wybranego celu, stosować różne formaty filmów: krótkie filmy i GIF-y, filmy w orientacji pionowej idealne na mobile, filmy wykorzystywane w karuzeli czy kolekcji oraz wideo typu in stream; 

·         znać proporcję filmów i zadbać podczas kręcenia o odpowiednie kadrowanie.

Reklama w social media ads – podsumowanie

Każda kampania reklamowa to eksperyment. Testuj różne elementy reklamy social media np. treść, grafika, grupę docelową czy czas publikacji. Zapisuj screeny reklamy, które są według Ciebie dobre i posłużą do inspiracji. Pamiętaj, aby nigdy nie kopiować. A na koniec sprawdzaj monitoruj i optymalizuj to co sprawdza się w najlepiej w kampaniach reklamowych w mediach społecznościowych.

Dodatkowo w reklamie social media wykorzystaj takie narzędzia i strony jak: 

Reklama w social media – Meta:

·         wymagania dotyczące filmów FB.

·         Facebook Mobile Studio.

·         inspiracje reklam od Facebooka.

·         Facebook ADS.

·         biblioteka reklam Meta.

·         inspiracje reklam IG.

·         kreatywny przewodnik Meta.

Reklama w social media – TikTok:

·         specyfikacja reklam na TikToku.

·         case studies kampanii na TikToku.

·         TikTok for business.

·         darmowy kurs TikToka.

Podsumowując, skuteczna reklama w mediach społecznościowych wymaga zrozumienia specyfiki platformy, kreatywności i dostosowania treści do oczekiwań użytkowników, aby zbudować relacje z klientami.

Podobne posty