Prompt ChatGPT

Jak napisać dobry prompt ChatGPT? 25 przykładów promptów.

Dobry prompt w ChatGPT, czyli jaki? Ostatnio przeglądając posty na Facebooku trafiłam na mem – przykład promptu ChatGPT “ile psi w oponie rowerowej”. Może już widziałeś odpowiedź ChatGPT? Jeśli nie koniecznie sprawdź np. tutaj. Odpowiedzi modelu sztucznej inteligencji skłonił mnie do napisania artykułu, z którego dowiesz się:

  • co to jest prompt?
  • na czym polega komunikacja z modelem?
  • jak napisać dobry prompt ChatGPT?
  • jak napisać prompt ChatGPT dla działań SEO, Google Ads i social mediach.
  • jaki pisać prompty do obsługi klienta i w e-commerce.

Prompt ChatGPT – co to jest?

ChatGPT narzędzie od firmy OpenAI to model językowy wykorzystujący sztuczną inteligencję i technologię uczenia maszynowego do rozumienia i przetwarzania języka naturalnego. Polecenia (prompty), czyli specjalnie skonstruowane podpowiedzi, które kierują działaniem systemów opartych na sztucznej inteligencji. To dzięki nim AI jest w stanie dostarczyć precyzyjne i użyteczne informacje, które pomagają nam w codziennym życiu i pracy.

Konkretny prompt ChatGPT, to nic innego jak instrukcja, którą dostarczamy systemowi AI, aby wygenerował satysfakcjonujące odpowiedzi. Można je porównać do pytań, które zadajemy innym ludziom, oczekując konkretnych odpowiedzi. Inaczej prompt to instrukcje i pytania, a więc komendy i komunikaty przekazywane przez użytkowników do narzędzi sztucznej inteligencji. Dzięki promptom użytkownik może w łatwy i szybki sposób komunikować się z systemem. W myśli zasady „śmieci na wejściu, śmieci na wyjściu”, czyli od sposobu promptowania i jakości promptu zależy efektywność i jakość odpowiedzi udzielanych przez chatbota.

Prompt ChatGPT może być prosty lub bardziej skomplikowany np. wymagający od modelu AI napisania kodu w określonym języku programowania. 
Dlaczego dobry prompt ChatGPT jest tak ważny? Ponieważ to on decyduje o tym, jak precyzyjne i użyteczne będą odpowiedzi generowane przez system AI.

Jak w pełni wykorzystać prompty ChatGPT?

Zastosowanie promptów pozwoli:

  • tworzyć skuteczne treści,
  • tworzyć lepszy content w mediach społecznościowych,
  • wesprzeć działania strategii SEO,
  • ulepszyć działania w Google Ads,
  • ułatwić ogólne działania e-commerce.

Jak skutecznie konstruować promptów w AI?

Pisanie praktycznych promptów wymaga jednak pewnej wiedzy i umiejętności. Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci w tym zadaniu. 


1. Prompt powinien być jasny i precyzyjny. Im bardziej szczegółowe i konkretne jest zapytanie, tym łatwiej dla AI wygenerować odpowiedź. Unikaj dwuznaczności – przykładowo, kiedy myślę „zamek”, to co mam na myśli? Tak samo sztuczna inteligencja nie wie, czy mam na myśli budynek, zamek w drzwiach czy ten w formie suwaka naszej bluzy.

2. Kontekst polecenia. Sztuczna inteligencja nie ma dostępu do informacji, które nie zostały jej podane. Dlatego ważne jest, aby dostarczyć jej jak najwięcej szczegółów, które mogą być istotne dla odpowiedzi. Ciekawym sposobem jest korzystanie z narzędzi, które pozwalają Ci na stworzenie własnej bazy danych, z której sztuczna inteligencja może korzystać. To sprawi, że Twoje treści będą bardziej spersonalizowane i unikatowe.

3. AI uczy się na podstawie promptów, które otrzymuje. Dlatego ważne jest, aby stale monitorować i analizować jej odpowiedzi, aby móc dostosowywać i udoskonalać swoje zapytania. Dawaj feedback, zwłaszcza kiedy jesteś nie do końca zadowolony z skuteczności promptów.


4. Eksperymentuj i testuj. Sztuczna inteligencja to narzędzie, które ciągle się rozwija i uczy. Dlatego warto próbować różnych podejść i strategii, aby tworzyć lepsze prompty ChatGPT. Promptując w ChatGPT modelu, który dużo halucynuje – czyli pisze rzeczy niezgodne z prawdą, warto dodać komendę „jeśli nie wiesz, napisz, że nie wiesz”. 

Wygenerowanie tekstu przez efektywne prompty w AI – jakie polecenia?

Poniżej znajdziesz przykładów promptów, które warto zastosować w ChatGPT, gdy chcesz tworzyć treści na swoją stronę internetową lub bloga:

1. Wygeneruj pomysły na artykuły blogowe na temat…. / dla firmy zajmującej się…
2. Jesteś copywriterem w agencji contentowej napisz konspekt artykułu na temat …. zawierający następujące elementy…
3 Jesteś copywriterem, napisz wstęp ( lub podsumowanie )do artykuł↓ na temat…4. Parafrazuj poniższy tekst (wklej tekst) by był bardziej zabawny/formalny/kreatywnym posyp brokatem 😉
5. Sprawdź poniższy post na blogu pod kątem błędów ortograficznych i gramatycznych.

Najlepsze prompty ChatGPT dla SEO.

Prompty do ChatGPT w zakresie pozycjonowania stron internetowych kolejne przykłady promptów:

6. Jesteś senior SEO opracuj listę słów kluczowych dla strony sklepu (np. z kostiumami kąpielowymi dla dzieci do lat 12).
7. Przygotuj propozycję nagłówka H1 oraz 5 nagłówków H2 dla artykułu na temat…/lub na podstawie poniższego artykułu.

8. Podziel wskazane frazy według intencji użytkownika. Dane zbierz w tabeli.
9. Jako specjalista SEO przygotuj frazy kluczowe w formie pytań na temat…

10. Przygotuj title i description dla treści na temat… uwzględnij  słowa kluczowe, limit znaków – max….znaków ze spacjami dla title i … znaków ze spacjami dla description.

Dobre Prompty. Prompting w ChatGPT na potrzeby kampanii Google Ads.

11. Utwórz plan działań reklamowych w Google Ads dla produktu lub usługi skierowaną do docelowych odbiorców Y. Stwórz kluczowe hasła, wybierz kanały medialne.
12. Napisz X nagłówków dla reklamy (wskaż produkt lub usługę).
13. Utwórz strukturę kampanii z grupami reklam i słowami kluczowymi (wskaż słowa kluczowe i nazwy grup reklam).
14. Utwórz CTA dopasowane do treści reklamy uwzględniając grupę docelową, do której kierujesz przekaz (podaj dane).
15. Przygotuj propozycje na testy A/B dla kampanii Google Ads promującej produkt lub usługę…

Jak pisać prompty w ChatGPT na potrzeby mediów społecznościowych?

Prompty ChatGPT mogą zwiększyć kreatywność i pisać atrakcyjne posty na potrzeby Facebooka, Instagrama, LinkedIn i innych social media.

16. Stwórz miesięczny kalendarz kampanii w social media dla produktu X z celem Y i wskaż odpowie kanały i metody promocji, na których należy się skupić.
17. Wymień X pomysłów na rolki na Instagramie na temat produktu lub usługi..
18. Napisz skrypt wideo YouTube o (produkt, blog, firma itp.).
19. Utwórz promocyjny post na LinkedIn dotyczący (produktu, usługi, firmy) uwzględnij, że tworzysz treść dla osób (opisz grupę docelową).
20. Jako menedżer marki zajmującej się/ oferującej wymień sposoby promowania firmy X (wskaż branżę, opisz działalność) na TikToku.

Zestaw promptów dla e-commerce w ChatGPT 2023

Potencjał ChatGPT można wykorzystać również, kiedy prowadzisz sklep internetowy. Możesz zastosować następujące prompty (polecenia):


21. Napisz opis (wskaż produkt) i dołącz informacje (wskaż atrybuty produktu) oraz słowa kluczowe…
22. Wygeneruj listę X danych demograficznych odbiorców, którzy skorzystaliby z produktu lub usługi.
23. Myśl jak ekspert e-commerce i napisz 5 najczęściej zadawanych pytań dotyczących (wskaż produkt).
24. Działaj jako specjalista ds. merchandisingu e-commerce i opracuj projekt tytułu produktu dla (produktu) od (marka).
25. Zachowuj się jak specjalista ds. rozwoju e-commerce. Wskaż, jakie produkty mogą dodać do asortymentu w sklepie internetowym sprzedającym (wskaż, jakie typy produktów sprzedajesz)

Jak napisać lepsze prompty z wykorzystania ChatGPT ? Podsumowanie

ChatGPT umożliwia komunikację człowieka z AI. Wystarczy zadać pytanie lub powiedzieć o swoich problemach czy pomysłach, aby otrzymasz odpowiedź na każdy temat. Od dobrze sformułowanego promptu w dużej mierze zależy końcowy efekt. Pamiętaj, by tworząc prompt, jasno komunikować, czego oczekujesz. Wskaż także robotowi, że ma zachowywać się jak ekspert w danej dziedzinie. Jeśli oczekujesz zwięzłej odpowiedzi, wskaż limit znaków. Pamiętaj także, że nawet najlepiej przygotowany prompt nie sprawi, że narzędzie będzie nieomylne. Praca z ChatGPT wymaga ingerencji człowieka i ludzkiej inteligencji, by zapewnić poprawność merytoryczną treści i dopasować je do potrzeb odbiorców.

Podobne posty